Opublikowano

Jakie opony zimowe wybrać – krótki poradnik na nowy sezon

Z przerażeniem patrzysz na swoje zeszłoroczne opony zimowe, których bieżnik zbliża się do granicy maksymalnego zużycia? Według polskiego prawa nie możesz jeździć na ogumieniu z bieżnikiem o głębokości poniżej 1, 6 mm, choć eksperci zalecają, aby „zimówki” wymienić znacznie wcześniej, tj. gdy rowki ulegną spłyceniu poniżej 4 mm.

 

Stopień wytarcia opony możesz ocenić samodzielnie za pomocą suwmiarki – przy okazji warto poddać gumy gruntownym oględzinom. Defektami dyskwalifikującymi oponę do dalszej eksploatacji są m. in.: wybrzuszenia i inne deformacje, wystająca drutówka, odklejone fragmenty bieżnika, przetarcia i rozcięcia gumy.

 

Jeśli stwierdzisz, że Twoje opony aż proszą się o wymianę, nie pozostaje Ci nic innego jak rozejrzeć się za nowym kompletem. Oczywiście wybór nie będzie prosty, gdyż musisz skorelować ze sobą kilka czynników – budżet, rodzaj samochodu, styl jazdy, najczęściej pokonywane trasy oraz średnioroczny przebieg. Dlatego w tym w tym artykule podpowiadamy, jakie opony zimowe wybrać w zależności od indywidualnych potrzeb właściciela samochodu.

 

Stosunek jakości do ceny – czy warto inwestować w opony klasy premium?

 

Ogumienie samochodowe występuje w trzech kategoriach cenowych: ekonomicznej, średniej oraz premium. Opony klasy ekonomicznej będą najmniejszym obciążeniem dla Twojego budżetu, jednak są dedykowane głównie tym kierowcom, którzy jeżdżą mało, przeważnie po mieście i niezbyt dużym samochodem.

 

Jeśli masz lekkie skłonności do brawury za kółkiem i poruszasz się różnymi trasami, lepiej zainwestuj w opony zimowe klasy średniej. Ogumienie z tego segmentu dedykowane jest tym konsumentom, którzy szukają najlepszego stosunku ceny do jakości.

 

Natomiast jeśli posiadasz spory samochód (SUV, kombi), a także często wyjeżdżasz w dalekie i trudne trasy, weź pod uwagę zimówki klasy kategorii premium. Opony te są przystosowane do znacznych obciążeń i ponadprzeciętnych prędkości, więc stanowią najlepszą odpowiedź na potrzeby kierowców o „sportowym” stylu jazdy. To najdroższy segment, jednak nie musisz kupować opon z tegorocznej kolekcji – starsze wersje pochodzące z bieżącej produkcji wciąż zajmują wysokie pozycje w rankingach, ale kosztują znacznie mniej niż nowości rynkowe.

 

A oto kilka propozycji opon zimowych z trzech kategorii cenowych:

 

1) klasa ekonomiczna: Dębica Frigo 2, Barum Polaris 5, Kormoran SNOWPRO, Sava Eskimo HP2

2) klasa średnia: Kleber Krisalp HP3, Firestone Winterhawk 3, Uniroyal MS Plus 77, Falken Eurowinter HS01

3) klasa premium: Goodyear UltraGrip 9, Nokian WR D4, Bridgestone Blizzak LM32, Continental WinterContact TS 860, Michelin Alpin 5

 

Opinie, rankingi i testy, czyli jak znaleźć dobre opony zimowe

 

Dzięki rozpowszechnieniu Internetu konsumenci nie są skazani na górnolotne obietnice producenta i wąski asortyment najbliższego sklepu motoryzacyjnego. Dziś możesz podjąć decyzję w oparciu o profesjonalne rankingi i opinie kierowców z całego świata, a opony zamówić bez wychodzenia z domu. Niestety, im większy wybór, tym trudniej uzyskać jednoznaczną odpowiedź na pytanie: jakie opony zimowe wybrać?

 

Namawiamy do szczegółowego researchu, jeszcze zanim dojdzie do pierwszych przymrozków. Czego szukać? Otóż najpierw określ kategorię opon, które będzie najlepiej dopasowana do Twoich potrzeb i zawartości portfela. Następnie poszukaj w Internecie wyników profesjonalnych testów i rankingów opon zimowych opublikowanych w kilku poprzednich sezonach. Testowaniem ogumienia samochodowego zajmują się między innymi takie organizacje i magazyny motoryzacyjne jak: ADAC, Auto Motor und Sport, GTU, Auto Zeitung. Każde zestawienie dotyczy jednego rozmiaru, dlatego w wyszukiwarce koniecznie wpisz wielkość opon rekomendowanych dla swojego samochodu.

 

Opony zimowe możesz wybrać także na podstawie opinii i recenzji zwykłych „zjadaczy chleba” – weź jednak pod uwagę, że ten sam bieżnik może sprawować się różnie w zależności od rodzaju najczęściej przemierzanej trasy, wielkości samochodu czy stylu jazdy. Kierowcy na ogół wypowiadają się na forach i blogach motoryzacyjnych, choć sporo opinii znajdziesz także w internetowych sklepach z ogumieniem. Podczas prasówki internetowej koniecznie zapisz nazwy bieżników, które osiągają wysokie pozycje w testach i zbierają najwięcej pochlebnych recenzji. Na koniec porównaj je pod względem ceny i wybierz wariant, który najbardziej odpowiada Twojemu budżetowi.